Підключайся через неформальну освіту.

З 18 по 29 березня в столиці Латвії пройшов навчальний курс «Підключайся через неформальну освіту», який об’єднав двадцять чотири представники з восьми країн: України, Латвії, Литви, Естонії, Росії, Грузії, Вірменії і Молдови. Для участі в даному курсі були запрошені представники об’єднань і некомерційних організацій, які працюють з молоддю. Метою даного курсу було сприяти поширенню різнорівневого підходу в практику підсилення активної участі молоді з інвалідністю.

Неформальна освіта виступає ефективним інструментом, який дозволяє просувати активну участь молоді з інвалідністю. Навчання відбувається на добровільній основі, тому всі учасники процесу мають високий рівень залученості і кожен з них відчуває відповідальність за власне навчання. В процесі навчання учасники самі визначають зміст і цілі навчання.  В основному, ними стають отримання практичного досвіду, навичок і вмінь чи, навіть, усвідомлення власних можливостей і здатностей. Таких результатів можна досягнути лише при організованому гнучкому процесі, де в центрі знаходиться сама людина з її потребами особистісного зростання і розвитку.

Ще одним важливим аспектом неформальної освіти є різнорівневі групи, тобто такі, в яких приймають участь молоді люди з інвалідністю і без неї. При цьому програма курсу побудована так, щоб всі учасники відчували себе комфортно з забезпеченням всіх умов доступності. Це дає можливість молодим людям з різними можливостями разом отримати позитивний і важливий досвід, навчитися цілком приймати один одного.

Загалом, протягом навчального курсу учасники змогли сформувати розуміння про принципи і розвинути навики організації різнорівневої роботи з молоддю через підходи неформального навчання, обмінятися реаліями з представниками інших країн, виявити проблеми і створити можливі рішення. Також учасники змогли оволодіти ефективними методами і інструментами для розвитку інклюзивної роботи з молоддю в країнах ЄС, регіонах Східного партнерства і Росії та отримали практичний досвіт по підготовці, реалізації і оцінці заходів неформальної освіти в роботі з різнорівневою групою.

Надзвичайно цікавою частиною навчального курсу був обмін досвідом між його учасниками. Так, власною практикою поділилася Олена з Естонії, яка представляла організацію «Доступна Балтика», що займається такими напрямками роботи, як туризм для людей з особливими потребами і розгортає свою діяльність на три країни Прибалтики: Латвію, Литву і Естонію. Також Олена є членом організації Інваспорту для людей з фізичними обмеженнями в Естонії. В даному центрі займають спортсмени в таких дисциплінах, як плавання, академічна гребля, парусний спорт, теніс, хокей сидячи, волейбол сидячи тощо. Спортсмени часто приймають участь як в державних так і світових змаганнях, в тому числі і в Параолімпійських іграх.

Ще одним цікавим досвідом поділилися Оксана з Молдови. Вона представляла Асоціацію «Мотивація», діяльністю якої є моніторинг прав людей з інвалідністю, допомога в працевлаштуванні і створення безбар’єрного середовища включаючи карту доступності міста Кишинева.

Також на навчальному курсі був презентований досвід України, в тому числі і Спілки громадських організацій інвалідів Києва та Всеукраїнської благодійної організації «Даун Синдром».

Так в умовах обміну досвідом, отриманням нової інформації і формування умінь і навичок пройшли десять днів навчального курсу. По закінченню учасники змогли обмінятися новими контактами і вже почали створювати спільні проекти, метою яких є залучення різнорівневих груп по активної участі в власному житті і житті Європи. Переконана, що отриманий новий досвід сприятиме покращенню становища людей з інвалідністю та рівня їх соціалізації в суспільстві.

Юлія Сучок