Унікальні ноги-роботи для людей з інвалідністю придумав ізраїльський конструктор

Сам він практично повністю паралізований після автомобільної аварії. Ідея була в тому, щоб людина могла нормально ходити, навіть якщо вся нижня частина його тіла зовсім не відгукується на команди мозку.

Він вчить інших ходити, знаючи, що немає нічого страшнішого, ніж дивитися знизу вгору. На весь світ. І нічого складніше – зробити крок вже після того, як повірив: я не буду ходити ніколи.

“Коли лікарі оголосили, що я не те щоб ходити, руку сам підняти не зможу, то я раптом зрозумів: можна не здаватися, а спробувати отримати з цього користь. З одного боку, я фізик, з іншого, аварія залишила мені один рух – рух думки, я ніби всередині експерименту і чітко розумію, що відчувають мільйони паралізованих “, – говорить винахідник Аміт Гоффер.

15 років Аміт шукав рішення. Спочатку помічники об’їхали весь світ, намагаючись зібрати ідеї, як встати з крісла. У його термінології – стати звичайною людиною. Потім руками асистентів він зібрав першу придуману ним конструкцію. Запевняє: тільки той, хто живе без руху, може знайти вихід з глухого кута.

“Я зрозумів: людина повинна як би парити над землею, стояти і йти за нього буде жорстка конструкція, ваги якої він не відчуває. Він нахиляється, спираючись на милиці, і це сигнал роботу зробити крок, ще один нахил – ще один крок”, – пояснює винахідник Аміт Гоффер.

“Я вчився цього першого кроку кілька днів. Це ніщо в порівнянні з 20 роками без руху, у мене куля з першої ліванської в хребті. Коли я пішов – ні, я не плакав, але в голові стукала думка: я не вірив, а от Аміт переміг всіх, навіть мене!”, – ділиться враженнями учасник експерименту Заради Каіоф.

Ноги-роботи можуть ходити 5:00, розуміють команди “сидіти”, “стояти”, “вперед”. Найскладніше, запевняють винахідники, було змусити механізми розвивати швидкість пішохода, щоб їх власник не відставав від вуличної юрби і не відчував себе іншим.

Ідея проста: ходьбі на ногах-роботах потрібно вчитися так само, як їзді на автомобілі. У якийсь момент відбувається психологічна адаптація, і мозок людини сам дає команду рукам, які передають її мозку 23-кілограмової машини – куди і як йдемо.

Складне завдання для Ради – спуск по сходах, кожна сходинка – окрема команда роботу, яка подається вручну з наручного пульта. Відводить очі: намагаюся не думати про те, що Аміт, який все це винайшов, ніколи не зможе це використати.

“Так, я не можу підняти руки, щоб давати роботу команди, тому я залишаюся в інвалідному кріслі. Я швець без чобіт. Але знаєте, боротьба з цією проблемою – дуже цікава робота для мозку. Може бути, я доживу і до наступного кроку”, – говорить винахідник Аміт Гоффер.

Аміт впевнений: робота, який допоміг би йому самому, повинні придумати його учні. Просто тому, що сам він уже винайшов рух для інших. Нехай в думках, але зробив свій крок, достатній для того, щоб вже не дивитися знизу вгору на перехожих.

За матеріалами: 1tv.ru