Не злочинці, не п’яниці, не заразні. Але давно покарані – байдужістю до себе та своїх особливих потреб. Майже 2 мільйони українців – інваліди. Понад півмільйона з них – на візках. Однак отримати законний екіпаж від держави нелегко.
«В 2011-му році на 30 % було забезпечено засобами пересування людей з особливими потребами. Ви розумієте, що ці 70 % перейшли вже на сьогоднішній рік, додалися ті, хто вже мав отримати в 2012-му році», – заявляє президент Спілки громадських організацій інвалідів Києва Олександр Ворона.
Та й ті візки, що видають на 3-4 роки, часто або в квартиру не вміщаються, або не витримують і третини терміну. Триразова чемпіонка світу з танців Ілона Слуговіна міцного українського візка ще не бачила. А європейський коштує не менше 2,5 тисяч євро. Тому вже 8 років імпортного подарунка на колесах на вітчизняний не міняє. Хоча він уже розсипається, просто під час розмови відвалюються гальма.
«Маленькі передні колеса можуть обійтися в 1000 гривень, це дуже дорого для мене. Особисто мені довелося взяти китайські. Знову таки, де написано «Китай», вони прослужили мені ну місяців, може, 5», – розповідає триразова чемпіонка світу з танців на візках Ілона Слуговіна.
А в спортсмена Олександра Табанця своя біда, скоро знову треба міняти стопу. Придатних для нього протезів в Україні дуже мало, та й ціна кусається – від $ 5 тисяч. Державні за 6 тисяч гривень надто часто ламаються.
«Те, що робиться, це робиться для малорухливих людей. Навіть у домашніх умовах щось важке підняти, перенести, все дуже проблематично, тому що стопи не витримують», – розповідає спортсмен Олександр Табанець.
Проте заявок на державні замовлення щороку до 2-х мільйонів. І взуття, і протези, і ортези, і ходулі, і все необхідне клієнтів «Укрпротезу» начебто задовольняє. Їхнім бідам настав би кінець, якби видно було край черги. Галина Пухова на свої наколінники та взуття сподівається хоча б восени.
Нині Мінсоцполітики переглядає ціни на вироби, тепер вони коштуватимуть за функціональністю. Приміром, якщо раніше стегновий протез обходився в 15 000 гривень, то тепер вони будуть за 9, 12 і 15 тисяч. А тих, чиє замовлення виконали неправильно, керівництво «Укрпротезу» закликає не забирати товар, а вимагати інший. На підприємстві тішаться, на цей рік держава дала рекордно багато грошей. Тож більше українців отримають вкрай потрібну допомогу.
«На цей рік виділено 560 мільйонів. Це досить велика сума для того, щоб забезпечити більшість людей. За 2 місяці цього року було обслуговано вже 54 тисячі людей, і це при тому, що повністю ще не набрали обертів», – зазначає тимчасовий виконувач обов’язків генерального директора «Укрпротезу» Владислав Петросов.
Якість візків обіцяють контролювати і хочуть, аби спинальники самі вибирали собі екіпаж. Також планують видавати ваучери, щоб люди самостійно купували необхідне. Однак поки новації лише на папері. І сотні тисяч українців поневіряються без життєво важливих для них речей.
Автор: Юлія Мендель
Джерело: ICTV.ua