Питання доступності дитячих майданчиків для всіх без винятку дітей стає все більш актуальним для сучасного міста. Адже саме від рівня доступності приміщень та територій, де діти проводять левову частку свого життя, для малюків як з інвалідністю, так і без неї, справляє колосальний вплив на те, якими ці діти виростуть і як будуватимуть доросле життя.
Чому питання доступності дитячих майданчиків є важливим та актуальним?
Дуже радує, що питання доступності та інклюзивності зараз активно обговорюється в суспільстві, все більш широке коло громадян усвідомлює його значимість.
Я та мої колеги давно займаємося питанням впровадження доступності та інклюзивності в місті Києві та країні загалом. Маємо ряд успішно реалізованих проєктів, що впроваджували значущі позитивні зміни в даному напрямку.
Обговоренням питання доступності дитячих майданчиків ми піднімаємо новий блок, який часто залишався поза увагою. Досі є неприйнятні випадки, коли створюють майданчики окремо для дітей з інвалідністю, а окремо для дітей без інвалідності.
Чи будуть в такому випадку всі діти залучені до спільного спілкування? Чи зможуть батьки з інвалідністю прийти зі своєю дитиною на дитячий майданчик? Чи зможуть діти з інвалідністю вільно гратись зі своїми однолітками? І, на жаль, ще багато запитань залишаються без позитивних відповідей.
Для того щоб вирішити дану ситуацію, ключовою повинна стати теза, що кожна дитина має право на спілкування, гру та дозвілля загалом.
Чому інклюзивні дитячі майданчики мають бути спільними для усіх дітей без виключення?
Дитячий майданчик – це простір, де дитина пізнає світ. Тому дуже важливо, щоб кожна дитина мала можливість спільно гратись, дружити, спілкуватись, здобувати нові навички та знаходити друзів.
Особисто мене, шокує практика, коли створюються майданчики для дітей без інвалідності та для дітей з інвалідністю, таким чином розділяючи дітей або дорослих, що їх супроводжують. Це не є інклюзивністю, це не є включенням дітей, а навпаки жахливий поділ на «однакових» та «інших» дітей».
Але ж ми живемо в 21му столітті, де панує важливість таких цінностей як визнання рівності, унікальності, різноманіття кожного, створення гідних умов для життя та розвитку.
Ми всі знаємо, що в ранньому віці в дитини закладається уявлення про світ: і те чи він буде дружній та комфортний чи ворожий та відштовхуючий залежить від умов в яких дитина виростає граючись.
Через який термін можна буде побачити перші інклюзивні дитячі майданчики (за вашими прогнозами)?
Загалом, на сьогодні в Києві спостерігається дуже позитивна тенденція, з’являються рекреаційні зони, парки, які адаптовані до потреб кожного відвідувача: доступний вхід, мінімум бровок, або їх немає взагалі, створюються доріжки з правильними кутами нахилу, доступ до різних об’єктів, наявність безпечного покриття майданчика тощо. Насправді це велика робота. Адже коли все зроблено правильно ми не відчуваємо перешкод і просто крокуємо зручним маршрутом.
Що стосується доступності дитячих майданчиків, зараз проблема у правильному підборі ігрових елементів, які будуть зручні для кожного; в пошуку виробників, що готові змінювати свій продукт, відповідно до потреб всіх користувачів. Та найактуальніше, це звичайно належне фінансове забезпечення.
Майданчики, які встановлюються зараз, відрізняються від тих, що були декілька років тому. Адже сьогодні ми бачимо навіть не майданчики, а певний простір розвитку та взаємодії.
Щодо часових рамок, мені здається, ми вже бачимо переваги та позитивні тенденції. За умови належного фінансування, продовження політики міста на впровадження доступності та інклюзивності, думаю на найближчі 3-5 років можна змінити місто, та навіть отримати міжнародне визнання – Accessible City Award.
Чи здатний даний проект доступності дитячих майданчиків сприяти становленню принципу інклюзії в місті ? (на вашу думку)
Звичайно, що так, ми в це віримо і все робимо для того, щоб цей проект робив певний вплив.
Останні 1.5 років ми працюємо з профільними департаментами та структурними підрозділами КМДА з метою просування ідеї будівництва дитячих майданчиків, що відповідають принципам доступності та інклюзивності.
Нами було проведено серії навчальних заходів для фахівців.
Найближчим часом повинні з’явитися Рекомендації щодо впровадження доступності та інклюзивності дитячих ігрових майданчиків, де крім обґрунтування їх важливості значну увагу приділено характеристиці елементів, що забезпечують доступність та інклюзивність дитячих ігрових майданчиків.
Яка ваша особиста мотивація у створенні доступних дитячих майданчиків?
Своєю діяльністю я прагну сприяти формуванню та розвитку інклюзивного та комфортного міста для кожного його мешканця.
Зараз в нас є шанс змінити вектор доступності в нашому суспільстві на краще та створювати гідні умови для кожного мешканця. Якщо ми зараз за це потурбуємось, то за 5-10 років вже буде позитивний результат, який є в Європі та світі.
Створюючи дитячі ігрові майданчики, що відповідають принципам доступності та інклюзивності, суспільство інвестує в своє майбутнє, створюючи середовище поваги, прийняття та розвитку для кожного мешканця.