Про інклюзивність як прийняття різниці і толерантність, про те, що формує людину в дитинстві та про важливість умов, які розвиватимуть згуртовану толерантну громаду говорить Олексій КОРОЛЬ, генеральний директор КО «Київзеленбуд».
Чому питання доступності дитячих майданчиків є важливим та актуальним?
Вже звичним став вислів, що інклюзивність – це не про пандуси. Це про прийняття різниці, толерантність. Те, що діти бачать з дитинства, потім формує їхнє доросле життя і відповідне ставлення до себе, оточення. Тому так актуально дати дітям можливість відчути, що кожен важливий, створити умови, які розвиватимуть згуртовану толерантну громаду, де визнається унікальність кожного і кожен цінується.
Чому інклюзивні дитячі майданчики мають бути спільними для усіх дітей без виключення?
Дитячі майданчики в принципі не можна ділити на «звичайні» й «інклюзивні». Такі об’єкти мають бути інтегрованими у загальний простір відпочинку і давати можливість всім дітям гратися, розвиватися як фізично, так і соціально. А це можливе лише за умови доступності такого об’єкта для кожної дитини.
Які перепони/труднощі можуть стати на шляху до створення в Києві дитячого майданчику комфортного та зручного для кожного?
Раніше було достатньо встановити металеву гірку і пісочницю поруч і це вже був дитячий майданчик. Київ – мегаполіс. І щоб замінити всі дитячі майданчики на сучасні з інклюзивними елементами, щоб зробити їх безбар’єрними, такими, які будуть враховувати потреби кожного, необхідне значне фінансування. Проте цей процес вже розпочато.
Через який термін можна буде побачити перші інклюзивні дитячі майданчики (за вашими прогнозами)?
Чи не у кожному оновленому парку є інклюзивні майданчики або ті, які мають відповідні елементи. Дитячі та спортивні майданчики як важливі елементи дозвілля у парках та скверах вже є частиною інтегрованого інклюзивного простору. Так, подібні елементи можна зустріти в нових або ж оновлених парках і скверах. Наприклад, на нових дитячих майданчиках парків «Наталка», «Відрадний», Маріїнського парку, фітнес-парку «Озеро «Лебедине», у Сирецькому парку та у парку «Совки». Вони вписуються в загальний дизайн як його невід’ємна частина. Повністю інклюзивний дитячий майданчик європейського виробництва з’явиться у парку «Прибережений», який зараз будується у затоці Берковщина.
Які зміни та на яких рівнях потрібно впровадити, щоб кожен дитячий майданчик був доступним та інклюзивним в Києві?
Якщо мова йде про обов’язкові правила щодо встановлення дитячих майданчиків, у Державних будівельних нормах (ДБН) прописані відповідні вимоги. І поступово в ці норми вносяться зміни вже з врахуванням питань щодо інклюзивності та доступності майданчиків.
Разом з тим ніщо не заважає робити майданчики зручними, комфортними, з розвиваючими елементами та доступним простором. На стадії проєктування КО «Київзеленбуд» враховує всі норми, які підпадають під критерії інклюзивності згідно із встановленими ДБН. При цьому коли ми проєктуємо капітальні ремонти скверів чи парків, першочергово звертаємо увагу на пропозиції громади, на те, що людям, які відпочиватимуть тут, важливо. Десь потрібні дитячі комплекси з багатьма входами/виходами, десь окремі елементи для найменших. Ми враховуємо різні вікові групи, адже розуміємо, що діти 3 років і вже 10-12-річні школярі мають різні інтереси. Це теж про інклюзивність. Адже можна ставити стандартні комплекси з купою інклюзивних елементів, які саме в цьому сквері чи парку будуть не потрібні. Разом з тим, безсумнівно простори для дітей мають бути безбар’єрними в плані пересування, щоб до них могли дійти і малеча, і дорослі, і мами з візочками і діти з інвалідністю.
Чи здатен даний проект доступності дитячих майданчиків сприяти становленню принципу інклюзії в місті?
Однозначно так. Коли будуть єдині норми та рекомендації для всіх, такі об’єкти стануть вже звичними і саме питання інклюзії не буде виникати. Простір буде «зрозумілим» для кожного.
Чому ви взаємодієте із громадською організацією «Спілка громадських організацій людей з інвалідністю Києва» у напрямку створення дитячих ігрових майданчиків , що відповідають принципам інклюзивності?
В діалозі завжди можна знайти істину. Напрацьовані спільно рекомендації для створення комфортного сучасного простору, зокрема, для дітей, допомагають планувати та втілювати в життя проєкти, які відповідають потребам і можливостям широкого кола користувачів.
У рамках взаємодії було проведено серію семінарів для працівників КО «Київзеленбуд», чи можете Ви відмітити якісь позитивні зміни в діяльності фахівців
Семінари розроблені на основі провідних міжнародних практик та досвіду, з врахуванням норм національного законодавства. Вони дають змогу знайти нові підходи, елементи, бачення у проєктуванні нових локацій, по-новому подивитися на об’єкти. Позитивні зміни ‒ це врахування аспектів інклюзивності у всіх наших проєктах та швидкий пошук варіантів для вирішення проблеми ще на етапі постановки питання, а не під час робіт. Інклюзивність сьогодні є обов’язковим аспектом, коли мова йде про сучасний благоустрій міста. Це про повагу та рівність, безпеку й доступність.