У грудні цього року Університет «Україна» відсвяткував свій 15-річний ювілей. Урочистості з нагоди святкування відбулися в Палаці культури КПІ, що й не дивно – адже в Київському політехнічному інституті свого почесного ректора, нинішнього очільника Університету «Україна» Петра Талачука завжди приймають як бажаного гостя.
Рішення про створення Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна» було прийняте у 1998 р. Серед засновників університету – Київська міська державна адміністрація, Українська спілка інвалідів, Міжнародний благодійний фонд розвитку людини, Українське товариство глухих, Міжнародний благодійний фонд інвалідів Чорнобиля. На відміну від інших недержавних ВНЗ, Університет «Україна» був створений з метою надавати освітні послуги людям із особливими потребами. З огляду на цю важливу місію, для навчального процесу у Києві було зведено унікальні корпуси з безбар’єрним доступом, в яких можуть безперешкодно пересуватися люди в інвалідних візках. Університет «Україна» здійснив колосальну роботу у сфері інклюзивної освіти; науковцями університету були розроблені виняткові навчальні програми для людей із інвалідністю. Університетом був реалізований педагогічний експеримент з надання освітніх послуг за дистанційною формою навчання. Таким чином, Університет «Україна» як вищий навчальний заклад, що надає освіту особам із обмеженими фізичними можливостями, почав впроваджувати в життя технології навчання європейського стандарту.
На сьогодні Університет «Україна» є унікальним вищим навчальним закладом з особливою місією. Саме на цій місії наголосив у своєму вітальному слові український політик та дипломат, д-р економічних наук, професор Олег Білорус:
– Честь і гідність цього університету є в тому, що він на своїх прапорах несе велику гуманістичну функцію підготовки кадрів вищої кваліфікації з числа людей із особливими потребами. Сьогодні хочу привітати Університет «Україна» і побажати нових успіхів. Вірю, що університет скоро стане науково-дослідним, і кожен студент зможе отримувати роботу через освітянську професію, через служіння народу України.
Університет «Україна» славиться цікавим студентським життям і активним дозвіллям. Серед його студентів та випускників – чимало талановитих людей, зокрема, людей із інвалідністю. Дехто з них мав нагоду продемонструвати власні уміння під час святкового концерту. Так, піснею «Цей край, де я родилась та живу» вразила публіку незряча студентка 2 курсу Вінницького соціально-економічного інституту Університету «Україна», переможниця 11-ого фестивалю студентської творчості «Сяйво надій» Маріан Камара. Незвичною мовою заспівала першокурсниця Даніела Бічер ? пісню «Палала» вона виконала мовою жестів. Пристрасне танго продемонстрували Олена Глушкова та Сергій Сіверській, майстри спорту, фіналісти чемпіонату України 2013 року в танцях на візках.
15 років для ВНЗ – це молодий вік, усе найважливіше, як то кажуть, попереду. Але навіть за свою нетривалу історію Університет «Україна» здобув всеукраїнське і світове визнання. Заклад є осередком спорту, волонтерського та скаутського молодіжних рухів, його нагороджено за значний внесок у справу протидії епідемії ВІЛ/СНІДу. Університет отримав чимало подяк від Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Дитячого фонду ООН, Національної організації скаутів України та ін. за систематичне проведення заходів, спрямованих на оздоровлення молоді та пропаганду спортивної активності серед студентів. Серед студентства університету багато волонтерів і учасників благодійних акцій.
Заради того, щоб в Україні були хороші фахівці, задля усвідомлення недаремності свого земного існування працює колектив Університету «Україна». На цьому наголосив Президент Університету, Заслужений діяч науки і техніки України, доктор технічних наук, професор, дійсний член Академії педагогічних наук України, ініціатор створення і президент Академії інженерних наук України Петро Таланчук.
– Дозвольте привітати всіх нас із 15-річчям, – звернувся до присутніх Петро Михайлович. – Ми віримо, що станемо одним із найбільш престижних університетів не лише в Україні, але й у світі. Хай щастить нам на цій дорозі! Хай живе Україна, наша батьківщина, хай живе «Україна», наш університет!
Тала Пруткова, член НСЖУ