Як Україна впроваджує Конвенцію ООН про права інвалідів?

18 березня 2010 року у приміщенні Інституту законодавства Верховної Ради України відбулося засідання Круглого столу «Конвенція ООН про права інвалідів: міжнародні зобов’язання та соціально-правова відповідальність держави». Організатори заходу Інститут законодавства Верховної Ради України спільно з парламентським Комітетом у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів, Проектом Програми розвитку ООН (ПРООН), Міжнародної організації праці (МОП) та Державного центру зайнятості (ДЦЗ) «Соціальна інтеграція людей з інвалідністю шляхом забезпечення доступу до зайнятості» та Національною Асамблеєю інвалідів України (НАІУ)

 У засіданні взяли участь народні депутати, представники парламентських комітетів, апарату Верховної Ради, Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, міністерств, Київської міської державної адміністрації, міжнародних організацій, громадських об’єднань, а також представники "Спілки громадських організацій інвалідів Києва"

Під час заходу обговорювалися питання дотримання норм Конвенції та заходів, необхідних для реалізації її положень. З привітальним словом виступила Народний депутат України, Голова підкомітету з питань законодавчого забезпечення соціального захисту та реабілітації інвалідів Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів Мостіпан Уляна Миколаївна, яка, зокрема, поінформувала, що «понад 650 мільйонів людей, а це становить приблизно 10% населення світу, живуть з інвалідністю, при цьому в Україні таких людей більше 2,6 млн.”.
Конвенція ООН про права інвалідів була прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 13 грудня 2006 року і набула законної сили 3 травня 2008 року. Україна підписала Конвенцію та Факультативний протокол до неї 24 вересня 2008 року, ратифікувала їх 16 грудня 2009 року, а з 6 березня поточного року Конвенція про права інвалідів набула законної сили в Україні. «Конвенція гарантує, що особи з інвалідністю мають користуватися тими самими правами, що і всі інші люди. Тобто, Конвенція впроваджує гасло: всі різні – але всі рівні. Національне законодавство щодо соціального захисту людей з інвалідністю є достатньо прогресивним, однак його практичне впровадження має певні складнощі як на центральному рівні так і на місцевих.

А отже першочерговим завданням як профільних міністерств так і Комітету Верховної Ради – є внесення змін в нормативно-правові документи, а також професійне впровадження в життя даного документу» – наголосила пані Мостіпан.

«Реалізація всіх прав людини всіма членами суспільства – в тому числі повної участі людей з інвалідністю в житті суспільства та його розвитку – є центральною місією ООН, що знайшло своє відображення в Конвенції ООН про права інвалідів», – наголосила Катерина Рибальченко, старший програмний менеджер ПРООН в Україні. «Те, що Україна є однією з країн, які ратифікували Конвенцію про права інвалідів – факт гідний високої оцінки. Але це лише перший крок. Ми маємо працювати у напрямку політик та програм, що перенесуть положення Конвенції на практику та призведуть до фактичного покращення життя людей з інвалідністю та забезпечать їм рівні можливості».

Василь Костриця, національний координатор МОП в Україні, підкреслив значення впровадження положень Конвенції МОП № 159 «Про професійну реабілітацію та зайнятість інвалідів», а також інших конвенцій та рекомендацій МОП для забезпечення прав людей на гідну працю без будь-якої дискримінації.

Оксана Полякова – керівник департаменту у справах інвалідів Міністерства праці та соціальної політики, поінформувала про підготовлені Мінпраці зміни до законів України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та «Про реабілітацію інвалідів в Україні». Зокрема щодо приведення у відповідність до Конвенції термінологічних визначень, щодо статусу жестової мови, а також впровадження норм для забезпечення безперешкодного доступу інвалідів.

В обговоренні взяли участь представники Міносвіти, МОЗ, Мінтранс, Мінбуд. Порушувалися такі питання як проблеми доступності, охорони здоров’я, дотримання права на освіту та зайнятість. Зокрема про результати досліджень щодо реалізації прав людей з інвалідністю на зайнятість, проведених у рамках Проекту ПРООН, МОП та ДЦЗ «Соціальна інтеграція людей з інвалідністю шляхом забезпечення доступу до зайнятості», повідомила керівник Проекту Олена Іванова. Присутніх було поінформовано, що Проектом, за результатами проведених досліджень, розроблено нову модель працевлаштування та забезпечення зайнятості людей з інвалідністю, яка наразі проходить апробацію в пілотних регіонах.

Наталя Скрипка, виконавчий директор НАІУ, ознайомила присутніх з результатами громадського моніторингу стану дотримання прав людей з інвалідністю. Представники інших громадських організацій наголосили на тих проблемних аспектах забезпечення прав людей з інвалідністю, які все ще залишаються невирішеними.

За результатами Круглого столу Інститутом законодавства для парламентарів будуть підготовлені аналітичні матеріали.

http://gurt.org.ua/news