Квест заради подолання бар’єрів. Активісти продемонстрували, які перепони чатуватимуть на людей з особливими потребами, щойно вони захочуть вийти у місто, щоб вирішити свої буденні, здавалося б, справи.
Юлія Поворозник, журналіст:
– Люди з інвалідністю, соціальні працівники, волонтери, представники влади міста та громадських організацій діляться на команди та розпочинають так званий квест вулицями Дарницького району. У кожному маршруті три адреси, де перевіряють: чи може людина на візку самостійно потрапити до організації чи закладу. Пандус першого об’єкта – аптеки – для учасниці став перешкодою.
– Не відповідає абсолютно ніяким будівельним нормам.
Як потрапити до центру адміністративних, послуг взагалі не зрозуміло. Адже тут ні пандуса, ні кнопки виклику немає. Учасниця квесту пропонує альтернативу.
Юлія, учасниця акції:
– Зазвичай доводиться когось із перехожих просити про допомогу, особливо, якщо тут ніяким криком не докричишся і не догукаєшся. У мене поліклініка була недоступною. Якщо я просила, мені допомагали піднятися або через бордюр переїхати.
У Юлії – вроджена ламкість кісток. Ще в дитинстві хвороба дозволяла рухатися самостійно, однак вже вісім років вона на візку. Розповідає, що допомоги у сторонніх доводиться просити частенько. Інколи вже і самі люди пропонують. І якщо пересуватися вулицями можливо більш-менш самостійно, то вийти із власного будинку, потрапити до магазину чи лікарні або ж до громадського транспорту ніяк. З бар’єрами, що виникають в автобусі, допомагають справлятися волонтери.
Євген, волонтер:
– В городском транспорте нужно оборудование. Чтобы попасть в тот же автобус, нет заезда, чтобы пассажиров поднимать. Люди с ограниченными возможностями нуждаются очень в помощи государства.
Управління праці та соціального захисту населення чи не єдине місце, куди Юля потрапляє без перешкод. Легко пересувається по кімнатах будівлі, Облаштований для людей з особливими потребами і туалет.
– Тут еще есть кнопочка для экстренного вызова.
– Можете нажать?
– О-о-о работает!
Таких доступних місць у повсякденному житті, розповідають учасники, відсотків 10-15. Однак люди не втрачають віри у зміни і навіть жартують.
Олександр, учасник акції:
– Інколи бувають такі бровки, що сидиш, дивишся і розумієш: треба палити, бо без цього ніяк.
Подолати такі проблеми допоможе спільна робота і комплексний підхід до створення доступного середовища, а також усвідомлення його важливості всіма громадянами.
Олександр Ворона, президент “Спілки громадських організацій інвалідів Києва”:
– Ми вже зробили крок вперед, і зараз ми з головою обговорюємо шляхи співпраці та необхідні зміни – де та що побудувати потрібно. До нас, представників громадських організацій, звертаються люди з інвалідністю…
Геннадій Сінцов, голова Дарницької РДА:
– Основная проблема при постройке тех же пандусов – отсутствие финансирования. Такими квестами мы пытаемся привлечь благотворителей и инвесторов, которые могли бы нам в этом помочь. Правильно построенный пандус на высоту до метра стоит около 30-40 тысяч гривен.
У рамках проекту щодо забезпечення доступного середовища організатори промоніторили близько ста об’єктів у місті. П’ять – вже встигли пристосувати до потреб людей з інвалідністю. Доступними планують зробити ще вісім точок соціального призначення.
Юлія Поворозник, Даніель Коссаковський, телеканал «Київ».
Сюжет на ТРК “Київ”:
Сюжет на 5 каналі:
Сюжет на ТРК “Культура”: